Beleidswijziging: geen vereenvoudigde ABC-regeling zonder de vermelding btw verlegd
De Belastingdienst nam tot voor kort genoegen met de vermelding intracommunautaire levering. Sinds 2 september moet er letterlijk btw verlegd op de factuur staan, anders vervalt de vereenvoudiging.
Bij een grensoverschrijdende ABC-levering levert ondernemer A goederen aan ondernemer B, levert B dezelfde goederen door aan ondernemer C en worden de goederen rechtstreeks van A naar C vervoerd.
Het is vaste rechtspraak van het Hof van Justitie dat wanneer goederen van de ene lidstaat naar de andere worden vervoerd, dat intracommunautaire vervoer aan één van de leveringen moet worden toegerekend. Moet het worden toegerekend aan de levering A naar B en is aan alle voorwaarden voldaan, dan is de levering door A belast met 0% in de lidstaat van vertrek. B verricht dan een intracommunautaire verwerving in de lidstaat van aankomst, en daarnaast een belaste levering aan C in de lidstaat waar de goederen zich na het vervoer bevinden.
De vereenvoudigde ABC-regeling
Is B niet gevestigd en ook niet geregistreerd in de lidstaat van C, dan zijn die regels omslachtig. De Btw-richtlijn kent daarom de vereenvoudigde ABC-regeling, waarmee wordt voorkomen dat B zich in de lidstaat van C moet registreren en daar aangifte moet doen. B wordt dan geacht geen belaste verwerving te verrichten in de lidstaat van aankomst, en de verschuldigdheid van btw over de levering aan C wordt naar C verlegd.
Aan toepassing van de regeling zijn voorwaarden verbonden. Een daarvan is dat B op de factuur vermeldt dat de btw naar C is verlegd.
Het Hof van Justitie
Wat als B dat niet heeft gedaan? Het Hof van Justitie besliste eind vorig jaar dat de vereenvoudiging dan toepassing mist. Voor B betekent dat twee dingen.
Ten eerste verricht hij dan volgens de normale regels een intracommunautaire verwerving in de lidstaat van aankomst en is hij over de levering aan C in beginsel lokale btw verschuldigd. Hij moet zich daar dus registreren en aangifte doen.
Ten tweede verricht hij ook een verwerving in de lidstaat van het btw-nummer waaronder hij de goederen van A heeft afgenomen, een zogenoemde nummerverwerving. De btw daarover kan hij terugkrijgen als hij bewijst dat hij in de lidstaat van aankomst een verwerving heeft aangegeven.
Beleid aangepast
In Nederland eiste de Belastingdienst niet dat B letterlijk "btw verlegd" op zijn factuur zette: de vermelding "intracommunautaire levering" volstond volgens het beleid ook. Met ingang van 2 september is die soepele uitleg aangepast. Vanaf die datum moet B voor toepassing van de vereenvoudigde regeling dus "btw verlegd" op zijn factuur aan C vermelden. Doet hij dat niet, dan is de regeling niet van toepassing. De aanscherping is inmiddels ook op de website van de Belastingdienst verwerkt.
B moet de levering aan C in de opgaaf intracommunautaire prestaties blijven verantwoorden, en in rubriek 3b van de btw-aangifte. Op dat punt verandert niets.