ViDA komt eraan: de grootste btw-hervorming in decennia. Is uw organisatie klaar voor e-invoicing? Lees meer

Optie belaste verhuur niet mogelijk voor deels privé gebruikte werkkamer

24 oktober 2025 3 min leestijd Door de specialisten van BTW-INSTITUUT

Hof 's-Hertogenbosch oordeelde over de verhuur van een werkkamer in een woning aan de vennootschap van de bewoner. De Belastingdienst weigerde de aftrek omdat de ruimte niet uitsluitend zakelijk werd gebruikt, en het hof gaat daarin mee.

De feiten

Twee partners hebben een samenwerkingsverband opgericht en verhuren een kleine werkkamer in hun woning aan de vennootschap waarvan de man directeur-grootaandeelhouder is. Op de garage is een afsluitbare werkkamer gebouwd van ongeveer 15 m² zonder sanitaire voorziening. De trap naar de werkkamer komt uit in de garage, die onder meer wordt gebruikt voor het stallen van fietsen. Ieder kwartaal wordt € 363 inclusief btw aan huur in rekening gebracht. Het samenwerkingsverband vroeg in één tijdvak € 12.313 aan btw terug. De inspecteur wees dat af.

Het oordeel van het hof

Het hof oordeelt dat het samenwerkingsverband kwalificeert als btw-ondernemer. Verhuur van onroerend goed is in beginsel vrijgesteld. Opteren voor btw-belaste verhuur is mogelijk als het verhuurde niet als woning wordt gebruikt. Volgens het hof is niet aannemelijk gemaakt dat de werkkamer uitsluitend zakelijk wordt gebruikt. Een aanwijzing daarvoor was dat in de btw-aangifte een correctie privégebruik was aangegeven, wat impliceert dat de ruimte ook voor niet-zakelijke doeleinden werd gebruikt.

Het hof oordeelt verder dat de Nederlandse regel die verhuur van een gedeelte van een woning uitsluit van btw-belaste verhuur niet in strijd is met de Btw-richtlijn. Ook is geen sprake van een andere, van rechtswege belaste prestatie.

Daarmee bevestigt het hof dat de mogelijkheid tot belaste verhuur strikt wordt uitgelegd zodra het om gedeelten van een woning gaat. Alleen als het verhuurde deel in het geheel niet voor woondoeleinden wordt gebruikt én minimaal voor 90% voor aftrekgerechtigde activiteiten, is terecht geopteerd en bestaat recht op aftrek.

Praktijkbelang

De kans dat opteren voor btw-belaste verhuur van een onzelfstandige ruimte in een woning mogelijk is, is bijzonder klein. De verhuurde ruimte mag namelijk in het geheel niet als woning worden gebruikt, en in de praktijk zal die ruimte vrijwel altijd deels voor privédoeleinden kunnen worden benut.

Het argument van de inspecteur dat geen sprake is van btw-ondernemerschap omdat niet wordt deelgenomen aan een markt, zoals in het arrest Gemeente Borsele, slaagt niet. De uitsluiting van ruimten die als woning worden gebruikt blijkt wel een grond om de aftrek te weigeren.

Zekerheid begint met een gesprek

Plan een gesprek met één van onze specialisten en krijg helderheid over uw btw-vraagstukken. Wij denken met u mee over de beste aanpak voor uw specifieke situatie.