ViDA komt eraan: de grootste btw-hervorming in decennia. Is uw organisatie klaar voor e-invoicing? Lees meer

Opladen van elektrische voertuigen en btw

16 oktober 2024 5 min leestijd Door de specialisten van BTW-INSTITUUT

Met de groei van elektrische voertuigen in Europa is de btw-behandeling van het opladen een belangrijk onderwerp geworden. Aan de hand van een casus lopen wij de twee schakels in de keten langs.

Een ondernemer biedt klanten de mogelijkheid hun elektrische voertuig te laden via een app met een bijbehorend abonnement, en brengt de kosten voor abonnement en laden bij de afnemer in rekening. De ondernemer is gevestigd in Italië en biedt dit daar al aan, maar wil de dienst voor zijn Italiaanse klanten uitbreiden naar Nederland. De afnemers zijn vooralsnog alleen in Italië gevestigd of woonachtig.

De ondernemer ontvangt periodiek facturen van de elektriciteitsleverancier en van andere leveranciers die het pakket mogelijk maken. Hoe werkt de levering van elektriciteit, het laden dus, voor de btw?

De twee schakels

Om de gevolgen te bepalen moet eerst duidelijk zijn hoe de transacties eruitzien. Er zijn twee schakels:

  • tussen de leveranciers van elektriciteit en de Italiaanse ondernemer (A naar B)
  • tussen de Italiaanse ondernemer en de afnemer (B naar C)

De eerste schakel is altijd B2B, de tweede kan B2B of B2C zijn.

Is elektriciteit een goed of een dienst?

Elektriciteit is een vreemde eend in de bijt. De regel is dat alles wat geen goed is, een dienst is. Omdat elektriciteit niet tastbaar is, zou u kunnen concluderen dat het een dienst is. Dat is echter niet zo: elektriciteit kwalificeert als goed, zo volgt uit artikel 3 lid 7 Wet OB. Het verschil is zeer relevant, want het leidt tot een andere btw-behandeling.

Schakel één: waar vindt de levering plaats?

De levering van goederen is in beginsel belast in het land van waaruit het goed wordt verzonden of waar het zich bevindt. Voor elektriciteit geldt een uitzondering: is de afnemer een wederverkoper, dan treedt heffing op waar die afnemer is gevestigd. In de schakel A naar B is de levering dus belast in Italië, omdat de Italiaanse ondernemer de elektriciteit doorverkoopt.

Let op: er vindt eigenlijk geen overgang van de beschikkingsmacht plaats, terwijl die nodig is voor de levering van een goed. Het is immers de eindgebruiker die het voertuig direct oplaadt. Toch wordt de Italiaanse ondernemer onderdeel van de transactie, doordat hij op eigen naam tussenkomt bij de levering. De commissionairsfictie zorgt ervoor dat er voor de btw toch twee relevante transacties zijn: de inkoop en de verkoop van de elektriciteit.

Voor de facturering geldt het volgende. Is de elektriciteitsleverancier in hetzelfde land gevestigd als de Italiaanse ondernemer, dan berekent hij Italiaanse btw, die voor de ondernemer volledig aftrekbaar is. Is de leverancier buiten Italië gevestigd, dan is de Italiaanse btw verplicht verlegd. De ondernemer kan die verlegde btw volledig in aftrek brengen, dus plussen en minnen in de Italiaanse aangifte.

Schakel twee: waar wordt de btw geheven?

In de tweede schakel is de levering belast daar waar wordt geladen. Bij B2C-transacties moet de partij die aan de eindgebruiker levert dus voor de btw geregistreerd zijn in het land waar de laadpaal staat en daar lokale btw in rekening brengen.

De Italiaanse consument die in Nederland laadt, ontvangt daarom een rekening inclusief Nederlandse btw. Laadt een in Italië gevestigde ondernemer zijn auto in Nederland op, dan moet eveneens Nederlandse btw worden berekend. Verlegging is hier niet mogelijk, omdat de afnemer niet in Nederland is gevestigd. Die ondernemer kan de btw wel via de teruggaafprocedure voor buitenlandse btw terugvragen, mits hij aan de voorwaarden voldoet.

De aanvullende diensten

Naast de elektriciteit biedt B ook diensten aan, zoals het gebruik van de app en het abonnement. Hoe die worden behandeld hangt van de situatie af.

Wordt daarvoor een vaste vergoeding in rekening gebracht die losstaat van de levering van elektriciteit, dan is naar onze mening sprake van een losse dienst. Die valt onder de hoofdregel: bij B2B is de btw verlegd naar de afnemer, bij B2C is de dienst belast in het land van de afnemer en moet lokale btw in rekening worden gebracht.

Wordt voor die diensten alleen betaald via een opslag bij de afname van elektriciteit, dan is naar onze mening geen sprake van een afzonderlijke dienst. Die gaat dan op in de goederenlevering en volgt het btw-regime daarvan. Het is dus van belang scherp te hebben hoe deze diensten worden gepresenteerd en aangeboden.

Samengevat

In de eerste schakel wordt de btw geheven in het land waar de afnemer is gevestigd, omdat die een wederverkoper is. Door de commissionairsfictie moeten de regels voor in- en verkoop van goederen worden toegepast, ook zonder directe overdracht van de beschikkingsmacht. Is de leverancier buiten het land van de wederverkoper gevestigd, dan is de btw verlegd. Dat biedt bovendien praktisch voordeel voor grensoverschrijdende leveranciers, omdat het registraties voorkomt.

In de tweede schakel wordt de btw geheven op basis van waar het opladen plaatsvindt. Houd daarbij altijd scherp wat de lokale regels zijn rond verlegging, en of er aanvullende diensten worden aangeboden.

Zekerheid begint met een gesprek

Plan een gesprek met één van onze specialisten en krijg helderheid over uw btw-vraagstukken. Wij denken met u mee over de beste aanpak voor uw specifieke situatie.