De Single VAT Registration (SVR): een administratieve lastenverlichting
De Single VAT Registration is een van de drie kernpijlers van ViDA. Het doel is de noodzaak te verminderen om u in meerdere EU-lidstaten voor de btw te registreren. De meeste maatregelen treden in werking per 1 juli 2028.
De SVR bestaat uit drie onderdelen voor grensoverschrijdend handelende ondernemers.
1. Uitbreiding van het One Stop Shop-systeem
Het OSS-systeem, dat al wordt gebruikt om btw over grensoverschrijdende B2C-diensten en afstandsverkopen aan te geven, wordt aanzienlijk uitgebreid. Vanaf 1 juli 2028 omvat de regeling meer B2C-transacties, zoals leveringen van goederen met installatie of montage en leveringen van gas, elektriciteit, warmte en koude. Ook binnenlandse B2C-leveringen door een ondernemer die niet in de lidstaat van verbruik is gevestigd, vallen er dan onder.
Daardoor kan in meer situaties btw via de OSS-aangifte in de lidstaat van identificatie worden aangegeven en voldaan, waarmee lokale registratieverplichtingen worden voorkomen.
2. Nieuwe OSS-regeling voor overbrenging van eigen goederen
Op dit moment vereist het overbrengen van eigen goederen, bijvoorbeeld voorraad naar een buitenlands magazijn, een btw-registratie in de lidstaat van aankomst. Om die last te verminderen komt er een speciale OSS-vereenvoudiging.
De nieuwe regeling, van kracht per 1 juli 2028, stelt ondernemers in staat de overbrenging van eigen goederen via een maandelijkse OSS-aangifte te rapporteren. De fictieve intracommunautaire verwerving in de lidstaat van aankomst is dan btw-vrijgesteld met recht op aftrek. Een lokale registratie voor overbrengingen is daarmee niet langer nodig.
3. Verplichte B2B-verleggingsregeling
De SVR-pijler introduceert ook een verplichte verleggingsregeling voor specifieke lokale B2B-transacties, ter vervanging van de huidige regeling die voor lidstaten optioneel is.
Verlegging wordt verplicht voor goederenleveringen en diensten wanneer de leverancier of dienstverrichter niet is gevestigd in de lidstaat waar de btw verschuldigd is en daar ook geen btw-identificatienummer heeft, mits de afnemer daar wel een btw-identificatienummer heeft. Dat voorkomt een registratie voor de niet-gevestigde leverancier en zorgt voor uniformere toepassing binnen de EU.
Let op: is een leverancier wél in het betreffende land voor de btw geregistreerd maar niet gevestigd, dan geldt deze verplichte verlegging niet. De lidstaat kan in zijn eigen wetgeving wel bepalen dat de verleggingsregeling ook dan van toepassing is.
Aandachtspunten voor ondernemers
De SVR is ontworpen om lasten te verlichten, maar er zijn belangrijke aandachtspunten:
- Geen btw-teruggaaf via OSS. Het OSS-systeem voorziet niet in het terugvragen van voorbelasting die in andere lidstaten is betaald. Daarvoor blijft de bestaande, soms langdurige en onzekere teruggaafprocedure nodig. Dat kan ertoe leiden dat ondernemers hun lokale registraties alsnog aanhouden, in strijd met het doel van de SVR.
- Kennis van lokale btw-regels. Wie de OSS gebruikt, moet nog steeds op de hoogte zijn van de geldende tarieven, vrijstellingen en regels in alle lidstaten van verbruik om de juiste bedragen te berekenen en te rapporteren.
- Aftrekrecht bij overbrenging van eigen goederen. De nieuwe OSS-regeling sluit goederen uit waarvoor in de lidstaat van aankomst geen volledig recht op aftrek bestaat. Voor die transacties blijven lokale registratieverplichtingen bestaan.
De SVR is een belangrijke stap in de modernisering van het Europese btw-stelsel, maar vraagt onverminderd om een nauwkeurige afweging van de voor- en nadelen van optionele regelingen en om kennis van lokale regels en teruggaafprocedures. Wij raden ondernemers aan nu al te beginnen met het onderzoeken van de kansen en risico's.