ViDA komt eraan: de grootste btw-hervorming in decennia. Is uw organisatie klaar voor e-invoicing? Lees meer

Wadlopen: een sport of een ervaring?

23 mei 2024 3 min leestijd Door de specialisten van BTW-INSTITUUT

Voor sportieve avonturiers een bucketlistdingetje, voor sommigen vaste prik. Maar is wadlopen voor de btw een sport? Een kennisgroepstandpunt geeft antwoord voor een specifieke soort tocht.

De oversteektocht van of naar een Waddeneiland is alleen mogelijk bij laagwater en niet geheel zonder risico, want stijgt het water dan moet er verder worden gezwommen. Omdat dat niet de bedoeling is, vindt wadlopen plaats onder begeleiding van ervaren gidsen.

De btw-vrijstelling

De vraag is voor de btw interessant, omdat de Wet OB een vrijstelling kent voor diensten die nauw samenhangen met de beoefening van sport of lichamelijke opvoeding en die door instellingen zonder winstoogmerk voor personen worden verricht.

Het Hof van Justitie heeft in 2013 in het arrest Město Žamberk geoordeeld dat het begrip sport een vrij ruime uitleg verdient, omdat de vrijstelling beoogt de beoefening van sport onder brede lagen van de bevolking te bevorderen. Aan de hand van feiten en omstandigheden moet worden beoordeeld of sprake is van een dienst die nauw samenhangt met sportbeoefening, waarbij wordt gekeken naar de inrichting en installaties die zich daarvoor lenen.

De bedoeling van iedere individuele bezoeker is niet van belang, net zomin als het feit dat een activiteit in georganiseerd verband, op regelmatige basis of met het oog op competitie plaatsvindt. Dat een activiteit de lichamelijke en geestelijke gezondheid bevordert, is op zichzelf evenmin voldoende.

Het kennisgroepstandpunt

Op 26 april 2024 publiceerde de Belastingdienst een kennisgroepstandpunt over de vraag of georganiseerde oversteektochten in het Waddengebied als sportbeoefening kunnen gelden.

De kennisgroep geeft aan dat het niveau van een activiteit en de wijze van beoefening niet doorslaggevend zijn. Lopen op het wad is in de omgangstaal geen sport, omdat ontspanning vooropstaat, net als bij een natuurwandeling.

De oversteektochten die door een stichting zonder winstoogmerk tegen vergoeding worden georganiseerd zijn echter erg intensief en primair gericht op de sportieve prestatie. Voor deelname is een goede conditie vereist, omdat delen van de tocht bestaan uit kwelders, modderige slikvelden, zandbanken en doorwaadbare geulen. De wandeltijd bedraagt vier tot zes uur. Voor deze specifieke, fysiek intensieve vorm van wadlopen kan volgens de kennisgroep van sport worden gesproken.

Conclusie

Het standpunt ziet op een specifieke casus en betekent naar onze mening niet dat iedere wandeltocht als sportbeoefening kan worden aangemerkt. Bepalend is dat niet de ontspanning maar de sportieve prestatie vooropstaat.

Zekerheid begint met een gesprek

Plan een gesprek met één van onze specialisten en krijg helderheid over uw btw-vraagstukken. Wij denken met u mee over de beste aanpak voor uw specifieke situatie.